Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

X faktor

Co dělá kancelář zajímavou a atraktivní? Jsou to na prvním místě zaměstnanci. ale tady vám ukážeme pár příkladů, které mají podle odborníků něco navíc - X faktor -, a ten způsobuje, že by v nich chtěl pracovat skoro každý.

Epic - sídlo ve Veroně ve Wisconsinu si upravilo chodby do podoby newyorského metra.

Box v Palo Alto v Kalifornii dodalo týmu hravost instalovaním mnoha houpaček.

Shoffice má malou kancelář v anglickém St John's Wood, poskytuje kreaticní prostředí bez jakéhokoli vyrušování.

Selgas Cano v Madridě chtěli dostat své zaměstnance co nejblíže k přírodě.

Sídlo Dtac v Bangkoku vypadá na první pohled útulně, cítíte tu hodně relaxace a všude voní káva.

Kanceláře CBRE v Tokyu s nekorporátní a umělecky volnomyšlenkářskou atmosférou, kterou jim propůjčuje sada artworků na stěnách. "Těžkost a ponurost tmavých barev rozbíjí barevnost nástěnných kreseb a kontrastních bílých pracovních desek kancelářských stolů. Ostatně právě díky bílým deskám stolů a podhledům prostor nepůsobí tmavě až temně, ale světle, energicky a stylově," říká Filip Muška.

Střídmé, minimalistické, ale ne studené kanceláře společnosti Holandské Jumbo, která se soustřední na lodní dopravu. "Použití konzervativních barev, je vyváženo moderními materiály a designem nábytku, který prostoru propůjčuje mladost a čistotu," říká Filip Muška, Project Manager Building Consultancy společnosti CBRE.

Střídmé pojetí, nyní však odvážnější s větším množstvím pestrých barev a členěním dispozice. Pěkné je použití sezení s vyššími opěradly a povrchem pomáhajícím zlepšovat kaustiku prostředí. Jedná se energetickou společnost Endinet v Holandsku.

Příklad velmi odvážného, extravagantního a svérázného pojetí prostoru. Reklamní a marketingová společnost Mccann Erickson obývá 12 000 m2 na pěti podlažích New Yorské budovy. Použití „průmyslových“ materiálů, zejména kovů (nerezu, mědi, chromované oceli atp.) je vyváženo bohatou zelení zakomponovanou do interiéru a dřevěnými pracovními stoly. Někde je naopak retro atmosféra podtržena nábytkem z tmavého dřeva či sedačkami z černé kůže. "Celkově jde o zajímavou fůzi, či průřez různými styly, který ale překvapivě dobře funguje. Od tradičních, retro prvků přes studený industriální styl až po moderní výstřední barevnosti či čistotu formy," říká Filip Muška. 

Ukázka výstředních kanceláří, kde je podle Filipa Mušky provední již na hranici (místy za hranicí) okázalosti a dobrého vkusu. "Nesmíme zapomenout, že jde o kanceláře Indické společnosti Tulip Infratech, která využívá pro Evropana složitěji stravitelný okázalý, silně zdobný orientální styl," říká Muška a dodává: "V kontextu Indické kultury a tradic se zřejmě nejedná o neobvyklé prvky, přesto například jednání v místnosti s podsvícenou skleněnou podlahou, zářivým červeným dekorem na černé stěně a jakýmsi pseudohonosným stolem nepovažuji za příjemný zážitek."

Hala reklamky Lowe Campbell Ewald v Detritu  je hezká ukázka kombinace velkého množství různých materiálů v industriálně laděné budově. Spousta designových prvků, stylů. Kombinace moderních technologií a hrubých matriálů. Působí velmi členitě ale funkčně. "Oceňuji hravost a originalitu," vysvětluje Filip Muška.

Velmi čistý, světlý a designově dotažený a pestrý návrh kanceláři NUON. "Tyto kanceláře považuji za skvělou ukázku různých pracovních míst a prvků v jednotném koncepčním návrhu s využitím příjemných materiálů a barev „severského“ stylu. Osobně považuji tento návrh za jeden z nejlepších, který jsem kdy viděl," říká Filip Muška ze CBRE.