Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Q & A

Otázky a odpovědi – Ptejte se na cokoli k tématu kancelář, technologie, odborníci z Microsoftu vám odpoví. Své otázky posílejte na kancelar@forbes.cz

Q&A: Je koncept open spacu mrtvý?
Ano i ne. V minulosti jsme zažili různé přístupy ke kancelářím – oddělené kóje, které vytvářely pocit izolace a omezovaly komunikaci, otevřené kanceláře, které naopak ztěžovaly možnost se soustředit a lidé často pracovali mimo pracovní dobu, aby měli klid na práci. Nejnovějším trendem byly hravé a kreativní kanceláře, jejichž účelem je podnítit kreativitu a spolupráci. Každý tento přístup se soustředí pouze na jeden účel a nepředstavuje koncepční odpověď na to, jak dnes pracujeme. Myslíme si proto, že budoucnost má pracoviště, které chytře propojí to nejlepší ze všech konceptů, aby si lidé mohli vybrat podle aktuální potřeby.

Q&A: Má vaše generální ředitelka svou židli?
Nemá. Nikdo ze členů vedení Microsoftu v České republice nemá vlastní židli a stůl, tak jako většina ostatních pracovníků.

Q&A: Jak sledujete, jestli lidé doma pracují?
Hodnotíme lidi podle výsledků práce, nikoli podle počtu hodin strávených v kanceláři. Navíc jsme díky Skypu a dalším nástrojům v kontaktu i na dálku. Nakonec není tak velký rozdíl, jestli je kolega o patro níž nebo doma. Jak vy poznáte, že ten, kdo je v kanceláři, pracuje?

Q&A: Nebojíte se, že se úplně ztratí týmový duch?
Týmová práce a sdílení jsou pro nás velmi důležité. Proto jsme vytvořili kancelář, která to podporuje a pomáhá nám posilovat vztahy a sdílet i mezi týmy, nejen v rámci jednotlivých oddělení. Každý tým si navíc stanoví svůj vlastní přístup, aby se pravidelně vídali, například si vyberou den v týdnu, kdy chodí do kanceláře.