Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Zdraví

Patříte také k těm lidem, kteří se každé ráno posadí do auta, z něj se pár kroky přemístí do kanceláře, kde u počítače stráví celý den a večer si přijdou unavení jakoby běželi marathon? A víte, že správně nastavený jídelníček by vám pomohl vyřešit tento problém a navíc byste už nepřibírali na váze?

Sedavé zaměstnání je nápor pro záda, krční a bederní páteř, oči, ale i pro kardiovaskulární systém. Metabolismus se zpomaluje a navíc se snižuje schopnost organismu zbavovat se toxických látek, protože se zhoršuje cirkulace lymfatického systému. Lze však zaujmout bojovný postoj a vymanit ze sedavého přibírání a navíc předejít zdravotním komplikacím.

V práci je velmi důležité správně sedět, to znamená nehrbit se a sedět rovně. Důležité je vybrat si kvalitní židli a alespoň část pracovní doby sedět na polštářku – overballu. 

Minimálně jednou za dvě hodiny bychom měli vstát od pracovního stolu, projít se a protáhnout si končetiny a páteř. Mimo pracovní dobu se snažte zařadit pravidelný pohyb alespoň třikrát týdně. Nemusí to nutně znamenat hodiny strávené ve fitness. Pokud nejste fanouškem těchto sportů nebo chodíte pozdě z práce, zkuste alespoň pravidelné půlhodinové procházky nebo běhání v parku. Procházky se dají spojit s cestou do práce či z práce. Místo výtahu můžete začít využívat schody. Pohyb vám dodá energii a elán do života. 

Vaše efektivita a pracovní výkon výrazně vzroste, pokud budete pravidelně jíst a dodržovat pitný režim, pokud budete kompenzačně sportovat, budete větrat a správně dýchat. Důležitý je také spánek. Beze spánku či při jeho nedostatečné kvalitě nemůže dojít k potřebnému zotavení, což se projeví zhoršením myšlení, snížením pozornosti a pocitem únavy následující den.  

A snad nejdůležitější je pozitivní myšlení. Pokud budete na vše koukat černě a říkat si –  to nedokážu – kil se jen tak nezbavíte.

CVIKY: 

1. Protažení beder, mezižeberních svalů, ramena a tricepsu- provádíme na obě strany

2.  Protažení hrudníku a prsního svalstva

3. Uvolnění bederní páteře- zůstaňte předklonění delší dobu, relaxujte.

4. Protažení zápěstí a předloktí- vhodné zejména po delším psaní na klávesnici.

5.   Protažení zad, ramen a paží. Můžete se rukama spustit ke špičkám prstů u nohou a protáhnout tím zadní stranu stehen. Poté pomalu obratel po obratli se zvedat k úplnému narovnání.

Zdravotní pomůcky do kanceláře

  •  Proti syndromu karpálního tunelu pomůže podložka s paměťovou pěnou
  •  Kvalitním křeslem s opěrkami na ruce a záda si vypomůžete od bolesti zad
  •  Od zrakové zátěže uleví oční kapky – “umělé slzy”
  •  Problémy se spánkem vyřešíte tím, že vypnete počítač minimálně dvě hodiny předtím než půjdete spát
  •  Ztuhlé svaly a klouby byste měli nejlépe každé dvě hodiny protáhnout. Jděte se projít, nejezděte v práci výtahem, ale chodťte pěšky.
  •  Vyhraďte si minimálně hodinu na oběd a v klidu si ho vychutnejte, nejlépe v odpočinkové zóně.

Markéta Hytmanová, nutriční terapeutka, osobní trenérka Žij fit