Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Oblečení

20 tipů, jak vám vzhled může pomoci k úspěchu

Ať se vám to líbí nebo ne, to, jak vypadáte, může ovlivnit váš úspěch v práci. „Problém v případě vzhledu spočívá v tom, že se promítá do výkonu,“ říká Nicole Williams, kariérní expertka ve společnosti LinkedIn. „I když jsou lidé přesvědčeni, že vzhled neovlivní jejich názor na ostatní, podvědomě to stejně dělají. Pokud nezapadáte do prostředí, nejste přijímáni a vítáni,“ dodává, že to by v jisté chvíli mohlo dokonce ohrozit vaše šance na povýšení.

V současném světě práce, kdy je neformální oblečení stále populárnější, může být občas složité porozumět pravidlům etikety. Jenže ta existují. Přečtěte si proto 20 tipů, jak na to. 

 

Pro všechny

1. Zjistěte, co je vhodné ve vašem oboru

„Každá organizace to má jinak,“ říká koučka na etiketu Barbara Pachter. „Můžete například nosit šortky, ale ne vykrojené šaty s holými zády. Pokud má vaše společnost dress code, dodržujte ho.“

2. Ujistěte se, že vám oblečení sedne

Možná to zní jako samozřejmost, ale řada lidí to dělá špatně. „Jestli je vám oblek příliš velký nebo malý, nebudete v něm vypadat dobře. Myslete na to, ať už na sobě máte cokoli,“ říká Pachter. „Jeden z manažerů, který vedl pracovní pohovor, například poznamenal, že ho rušila příliš krátká kravata kandidáta.“

3. Noste brýle, které vám sednou

Dejte si pozor, aby vám dobře seděly i brýle a neklouzaly vám z nosu. Nechcete si s nimi přece hrát celou dobu. „To může totiž ostatní rozptylovat,“ dodává Pachter.

4. Osušte si vlasy

Nikdy neodcházejte z domu s mokrými vlasy, varuje Williams. Okolí by získalo dojem, že si nedokážete dát do pořádku život, což si vztáhne i na vaši kariéru.

5. Věnujte pozornost tašce

Asi nechcete, aby vám z kabelky nebo kufříku vyčnívaly osobní věci. Udržujte tašku v čistotě i na vnitřní straně, zvlášť pokud nemá zip, což ostatním občas dovolí zahlédnout vnitřek. Williams také doporučuje nenosit batohy, které vypadají „příliš studentsky“.

6. Zapomeňte na silný parfém nebo kolínskou

„Cokoli, co může kdokoli jiný hned ucítit, není dobře,“ říká Williams. Abyste věděli, jak na tom jste, zeptejte se někoho, komu věříte.

7. Noste dobře udržované a naleštěné boty

„Jeden personalista mi řekl, že první věc, které si všimne na kandidátovi o práci, jsou jeho boty,“ říká Pachter, která doporučuje mít boty vždycky naleštěné a v dobrém stavu.

8. Věnujte pozornost hodinkám

„Když jsem požádala účastníky mých kurzů o etiketě, aby vyjmenovali jeden doplněk, kterého si všímají na mužích i ženách nejvíce, nejčastější odpovědí byly hodinky,“ potvrzuje Pachter. Vybírejte je tak podle dojmu, jaký chcete v druhých zanechat. 

9. Noste syté barvy, umocňují autoritu

„Věnujte pozornost výběru barev,“ říká Pachter. „Tmavší barvy obvykle zanechají silnější dojem než světlejší.“ Pokud máte prezentaci, dejte si pozor, aby se barva vašeho oblečení neprolínala s pozadím za vámi. 

10. Vyhněte se neonovým barvám a okázalosti

„Muži i ženy by měli být opatrní v případě zářivých barev,“ upozorňuje Patcher. Oblečení, které je příliš okázalé, může být rušivé a po vizuální stránce je totéž, jako byste křičeli.

 

PRO ŽENY

11. Nebuďte příliš sexy

Nejenže nevhodný oděv působí rušivě, ale může také vyvolat zkreslený dojem. Vyhněte se příliš krátkým sukním, příliš vysokým podpatkům a velkým výstřihům. „Mnoho žen je v kanceláři přesexualizováno,“ říká Williams. „Můžete nosit tričko s výstřihem do V, ale mějte v tom případě zakryté nohy. Ženy se samy diskreditují tím, že vypadají příliš provokativně.“ Mimochodem, pro co chcete, aby si vás lidé pamatovali? Pro to, co jste měly na sobě, nebo co jste řekly?

12. Nošení punčocháčů je v módě

Když začala Kate Middleton nosit na veřejnosti punčocháče, rychle se staly znovu módou. „Dodají vám více finální vzhled,“ říká Pachter.

13. Pravidelná pedikúra

Jeden z nejhorších prohřešků je podle Williams situace, kdy žena nosí boty s otevřenou špičkou, aniž by měla perfektní pedikúru. „Když chcete ukázat prsty, dejte si pozor, aby byly dobře upravené.“

14. Nenoste příliš mnoho ozdob

Ozdoby mají doplnit váš outfit, ne ho převálcovat. „Jednou jsem potkala ženu, která měla prsten na každém prstu,“ říká Pachter. „Člověk se nemohl soustředit na nic jiného.“

15. Vaše šperky by neměly dělat hluk

„Je opravdu rušivé, když někdo při pohybu rukou dělá hluk svými volně visícími náramky,“ upozorňuje Williams.

 

PRO MUŽE

16. Vyhněte se kotníkovým ponožkám

Když překřížíte nohy a kalhoty se trochu zdvihnou, neměla by být vidět pokožka, uvádí Pachter. Vaše ponožky by měly mít vhodnou délku.

17. Vousy by neměly být ve tváři dominantní

„Bez ohledu na to, jak moc si chcete pěstovat huňatý plnovous, nemusí to být do práce prostě ta správná volba. Zkuste nad tím uvažovat jako o účesu – ne každý střih vypadá dobře na každém,“ říká Adam P. Causgrove, CEO v The American Moustache Institute. Jak zjistíte, který styl je pro vás ten pravý? Podívejte se, jaký tvar má vaše tvář a jaké máte rysy. Pak si všímejte ostatních s podobnými rysy, kteří už mají kníry a bradky, a experimentujte s vaším střihem a stylem.

18. Vousy si nechte narůst o víkendu nebo na dovolené

Zřejmě budete chtít vypadat, že jste si nechal narůst vousy úmyslně, a ne že jste byl příliš líný si je oholit, říká Causgrove. Williams doporučuje využít víkend nebo dovolenou – nerovnoměrně narostlé vousy totiž vyvolávají dojem, že muž sotva dosáhl plnoletosti. 

19. Vousy si zastřihujte

K udržení profesionálního vzhledu musíte udržovat vousy zastřižené a upravené. Causgrove radí si udělat průzkum ohledně správného nástroje. Elektrické strojky jsou vhodné pro krátké upravené vousy a nůžky zase na kníry.

20. Kozí bradka je dobrý nápad jen zřídka

Jakékoli vousy, které jsou pod vaším dolním rtem a nejedná se o plnovous, nejsou úplně dobrý nápad, říká Pachter. „Chcete být jedinou osobou s tímhle nezvyklým prvkem? Možná se vám to vyplatí, možná ne, ale dobře si to rozmyslete,“ varuje.