Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Flexibilita…

… proč je dobré pracovat odkudkoli.

Chcete pracovat ve zkostnatělé společnosti, která buduje průměrnost, možná v konkurenci přežije, ale nebude vzkvétat a v níž talentovaní zaměstnanci nemají důvod dosahovat vrcholných výkonů? Nebo je pro vás lákavější opak – tedy progresivní prostředí, které si pracovníků cení a které jim nabízí benefit s velkým F – flexibilitu? Inteligentní manažeři už rozumějí tomu, že talent je jeden z klíčových faktorů úspěchu a právě jemu musejí postavit práci na míru. Ohebnou práci.

Lidé, kteří mají co nabídnout, chtějí pracovat ve firmách, jež je berou za dospělé, mají energické myšlení a smysl pro empatii. Společnost JPMorgan Chase ve svém výzkumu v USA zjistila, že 95 procent tamních zaměstnanců, kteří fungují pod manažerem citlivým k jejich potřebám, se cítí motivovanější, a dokonce překračuje očekávání. Opravdu angažovaní zaměstnanci nevypnou, jakmile jim skončí pracovní doba, ale své aktuální projekty si s sebou nosí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a jsou vždy otevření nové inspiraci. Nápady totiž víří všude kolem, často na překvapivých místech, ale většinou ne mezi zdmi kanceláře. Tam se mísí různé povahy, náboženství a kultury, a musejí tak hledat modus vivendi. Flexibilita umožní jednoduše a rychle potřeby rozmanitých zaměstnanců zvládnout.

Je tu nový trend v náhledu na pracovní podmínky, který asi nejvíce ocení ženy. Práci si obvykle nosíme domů a své životy zase do práce, z čehož vyplývá, že zaměstnanci v podstatě mohou pracovat, kdy a kde chtějí, za podmínky, že svou práci odvedou a vyprodukují v ní požadovanou úroveň. Potřebujete snad, aby vám někdo koukal přes rameno a dozoroval, jestli vás nepostihla prokrastinace? Doma na ni nebude čas, tam se motivujete sami. Možná budete muset odpovídat na maily večer, možná se resty překulí i do víkendových dnů, ale pružný režim lze využít hlavně k vašemu užitku, když můžete být online i mimo kancelář.

Flexibilita umožní vybalancovat život a práci, moderní technologie mažou hranice mezi časem na práci a osobním časem. Když se rozhodnete pracovat tři dny v týdnu z domu, vlastně je to od vás důkaz serióznosti a oddanosti. A je v tom vlastně i kus ekonomiky, protože brainstorming se dá provést i přes virtuální kanály, což ušetří náklady na elektřinu, kanceláře. I kávovar.

A pokud váš talent nemusí dřepět na židli v kanceláři, vaše sbírka šikovných lidí je najednou globální, ne lokální či regionální, můžete vytvořit produktivní prostředí s lidmi z celé země nebo Země. Sociální sítě, intranet, telekonference, vzdálenosti se najednou zkracují.

Práce vyplňuje velkou, vlastně asi největší část našich životů. A svoboda a flexibilita začínají být minimálním akceptovatelným kritériem, když se lidé rozhodují, pro kterou společnost chtějí pracovat. Jestliže flexibilita není ještě všude standardem, společnosti o ní v zájmu zachování svěží tváře uvažují. Studie totiž dokazují, že firmy, které nabízejí flexibilitu coby zaměstnaneckou výhodu, evidují mnohem méně absencí a naopak vyšší stupeň produktivity. Flexibilní manažer tam jedná s respektem, důvěrou a to se mu vrátí.
Flexibilita v pracovních podmínkách je skvělý nástroj vůdce týmu. Vyzkoušejte ho.

+

Tip Microsoftu: Věděli jste, že... flexibilita je nad zlato? 

Dvě třetiny Čechů tvrdí, že by pro ně při výběru nového pracovního místa byla důležitá flexibilita, a 15 % lidí preferuje možnost příležitostně pracovat na dálku před zvýšením mzdy o 10 %.

Naštěstí se počet míst s možností práce mimo kancelář stále zvyšuje.

To, že flexibilita je trend, dokazuje i to, že letošní 3. ročník Dne práce odkudkoli podpořilo už na 40 společností:
CBRE Zasedačka roku, Epson, Hewlett Packard, Microsoft, O2 Czech Republic, Techo, Allen & Overy, AmCham, Antalis, Atlantis Telecom, Bison & Rose, Byznys pro společnost, CleverMaps, CNC Praha, COM Plus CZ, Communa, CPI Property Group, Datank, Datasys, EduCentre CZ, EduIn, Forbes.cz, ICT Creative, Kontron, KPMG, LMC/Jobs.cz, Mainstream, Marianne, My.cz, Nadace Charty 77, Nadace O2, Ogilvy, Pizza Coloseum, Pram, Regus, RWE, Sodexo Benefity, Studenta, Vodafone.

Podívejte se proč na www.denpraceodkudkoli.cz

zdroj: Výzkum u příležitosti Dne práce odkudkoli 2015, Microsoft