Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Hormony

Asi to znáte, v různých fázích dne se vám různé věci dělají různě dobře. To je dáno mimo jiné i tím, že fungujeme podle toho, jak se v našem těle zvyšují či naopak klesají hladiny hormonů, které ovlivňují naši produktivitu. Zejména jde o testosteron, kortizol a melatonin. V téhle tabulce zjistíte, kdy se vám, alespoň po hormonální stránce, budou ty nejběžnější kancelářské aktivity dělat nejlépe.

1. Vysoká hladina testosteronu rovná se ideální čas na vypořádání se s nejnáročnějšími a potenciálně nejstresovějšími úkoly – pusťte se tedy do těch nejnáročnějších aktivit – brainstormujte, odpovídejte na e-maily, rozdělujte úkoly. Prostě to ze sebe dostaňte!

2. Kortizol je stresový hormon a jeho úroveň ve vašem těle od rána stabilně klesá a vy se díky tomu necítíte pod tlakem – to ale neznamená, že vám ubývá energie. Naopak, využijte ji (a to, že jste také mnohem přátelštějsí a vstřícnější) ke schůzkám a mítinkům, nejrůznější diskuse a debaty vám budou připadat mnohem méně iritující, než kdybyste je absolvovali ráno.

3. Tohle je zrádné období, ve vašem těle se začíná zvyšovat hladina spánkového hormonu melatoninu a vy jste jednoduše ospalí a pomalí, protože váš mozek se už na spánek začíná připravovat. Na druhou stranu tohle je nejvhodnější doba na to, abyste si vybrané vědomosti a informace uložili do své dlouhodobé paměti. Ideální čas na to, přemýšlet a studovat.