Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Barvy

Jedním z nejvýraznějších faktorů, které ovlivňují psychiku a také pracovní nasazení v kanceláři, jsou barvy. Ty správné nás stimulují, špatné zase unavují a demotivují. Jak tedy v kanceláři vymalovat, abyste dosáhli toho, co potřebujete?

Kancelářím na jih pomohou studené barvy
Velké haly, open spacy nebo jídelny často postrádají vlídnost. Aby se zdály hřejivější a útulnější, je dobré zvolit podlahy nebo zdi v okrových, hnědých nebo šedo-hnědých odstínech. „Teplé tóny totiž jinak studeně působící místnost opticky zahřejí. Trápí-li vás naopak neustálé přehřívání kanceláře orientované na jih, volte raději studené tóny,“ vysvětluje Radek Mašinda, designér ze společnosti U1. Pozor na příliš tmavé barvy v nižších nebo menších prostorech, mohou způsobovat tísnivé pocity a místnost opticky zmenšovat.

Výrazné barvy pro brainstorming
Kromě polohy a velikosti místnosti záleží i na jejím účelu a druhu práce, které se v ní budete věnovat. Krátkodobou intenzivní duševní i tělesnou činnost více podpoří teplé barvy, dlouhodobému soustředění prospívají světlé, studenější tóny.

Rychlé stimulaci pomáhají výrazné barvy, které se jinak příliš nedoporučují. „Hodí se hlavně tam, kde potřebujeme podat krátký, ale intenzivní výkon: pro zasedací místnosti, kde probíhají aktivní jednání, nebo do telefonních boxů, kam si chodíme vyřizovat důležité hovory. Kromě povzbuzení jsou i skvělým barevným oživením interiéru,“ říká Radek Mašinda.

Pracovní desku mějte světlou
Vyhnout byste se měli velmi výrazným i tmavým barvám na deskách stolů nebo na paravánech oddělujících pracovní místa. „Jsou totiž příliš kontrastní proti bílé na monitoru nebo papíru. Ruší od práce, nutí přeostřovat a mohou rychleji unavit oči. Mění také vnímání barevného spektra, což by se asi nelíbilo například grafikům,“ doplňuje Radek Mašinda. Pracovní deska by proto měla být nejlépe v tlumené bílé a jejích variantách, které budou jen málo odrážet světlo a způsobovat nepříjemné odlesky.

Nezapomeňte na „pověst“ barev
Nedá se tedy říci, kterou barvu byste měli konkrétně použít v zasedačce nebo vstupním prostoru. Měli byste však myslet na výklad vlastností jednotlivých barev. Červená má optimistický a impulzivní nádech, žlutá působí na naši vynalézavost a kreativitu, zelená evokuje zdrženlivost, modrá vyvolává představu vyrovnanosti. Opatrně zacházejte se šedou, která může působit uniformně. Bílá zase může vyvolávat pocit chladu. To vše mějte na paměti, ať už se pustíte do úprav v domácí pracovně nebo v zaměstnání.


I barvy mají svou pověst – žlutá barva působí na naši vynalézavost, zelená zase evokuje zdrženlivost. Takto si s nimi poradili ve firmě Moravia IT.



Místnosti budou působit útulněji, pokud zvolíte okrové nebo hnědé tóny, stejně jako to udělali ve společnosti Kentico.



Teplé barvy opticky prohřívají recepci firmy YSOFT, výrazná červená podlaha je příjemným oživením vstupního prostoru.