Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Klimatizace

Jakmile v létě začne stoupat teplota, vypuknou války o teplotu. Začnou se stupňovat i spory o to, jaká je ideální teplota v kanceláři. A to dost často velmi genderově vyrovnaně – mezi muži a ženami. Komentátor New York Magazine Jonathan Chait ve své obhajobě kancelářských klimatizací žensko-mužské dohadování o teplotě dokonce nazývá „zřejmě nejostřejším nekonečným konfliktem na poli kulturních válek“. Zatímco muži na pracovištích často brojí za nastavení klimatizace na nižší teploty, ženy mrznou.

Muži chtějí 21,1, ženy 23,9

Američtí vědci letos v létě publikovali v časopise Nature Climate Change studii, v níž uvádějí, že většina kancelářských budov v USA nastavuje teplotu klimatizace podle vzorce z šedesátých let minulého století, který se řídil metabolismem tehdejších mužů. Půl století staré údaje už ale neplatí, populace tloustne. Muži navíc už nemají na pracovištích převahu a ženy tvoří polovinu pracovní síly. Ty mají také obecně pomalejší metabolismus, a tak je jim častěji zima. Studie ukázala, že zatímco ženy preferují pokojovou teplotu okolo 23,9 °C, muži upřednostňují místnost, kde je asi 21,1 °C. Autoři došli k závěru, že je potřeba status quo přehodnotit a odstranit klimatizační diskriminaci žen. Navíc, nastavení klimatizací na lehce vyšší teploty by také pomohlo v boji proti globálnímu oteplování.

„Kdybychom při nastavování teploty v budovách vzali v potaz potřeby všech lidí na pracovištích, významně bychom zabránili plýtvání energie, což by znamenalo snížení emisí oxidu uhličitého,“ myslí si biofyzik z Maastrichtské univerzity Boris Kingma.

Všichni jsme těžší

Doktor Kingma a jeho kolega Wouter van Marken Lichtenbelt ve studii uvádějí, že zastaralý vzorec byl vypočítaný na základě průměrné váhy 40letého muže, která v šedesátých letech činila necelých 70 kilogramů. Mužské tělo se ale za pět dekád výrazně proměnilo. „V šedesátých letech minulého století průměrný americký muž vážil asi 74,8 kilogramu a průměrná žena vážila 63,5 kilogramu, ale dnes průměrný muž váží asi 88,5 kilogramu a žena 75,3 kilogramu. Vzorec je založený na tehdejší průměrné váze mužů, která je nižší než nynější průměrná váha žen,“ píše ve svém komentáři Jonathan Chait.

„Muži si často myslí, že ženy si zkrátka jen stěžují. Ony ale nemají na nízké teploty nastavenou fyziologii,“ tvrdí Joost van Hoof, stavební fyzik z nizozemské Univerzity aplikovaných věd Fontys. Stejně tak není chladným kancelářím uzpůsobena ženská letní garderoba. „Pro dobro planety by si muži měli přestat stěžovat,“ prohlašuje rezolutně doktor Kingma. „Když je někomu moc teplo, může si sundat oblečení. I když to lze jen do jisté míry. Na druhou stranu někdo může říct: nechme budovy chladné, ať se ženy oblečou,“ pokračuje Kingma.

Chait vědcovo tvrzení napadá s tím, že není společensky přijatelné, aby muž přišel do kanceláře v tričku a v kraťasech. „Jeden z nepříjemných paradoxů naší kultury je, že zatímco zástupkyně pohlaví, kterému je často chladněji, mohou v létě chodit méně oblečené, od zástupců pohlaví, jemuž je obecně tepleji, se očekává, že bude po celý rok nosit stejný formální oděv.“ Za muže bojuje Chait i dál: „Vždy si můžete obléct více vrstev, ale svléknout se z kůže nemůžete.“

Rozdíl 5 stupňů

Zatímco teplota, která by měla na pracovišti být, je v Česku daná zákonem a liší se podle typu vykonávané práce (všeobecně platí, že rozdíl oproti venkovní teplotě by v pracovním prostředí neměl přesahovat 5 °C), klimatizaci si zaměstnanci nárokovat nemohou. Co je tedy možné udělat pro to, aby se všem vyšlo vstříc? „Konfliktní situace lze omezit výběrem systému, který je více pozvolný a rovnoměrný, a návrhem rozmístění ovládání tak, aby bylo možné rozdělit prostor do co nejvíce zón,“ říká Filip Muška, Project Manager Building Consultancy společnosti CBRE. „Systém lze kombinovat s dalšími prvky, jako jsou automatické venkovní žaluzie či reflexní úpravy oken, a správná volba pozice vzhledem k světovým stranám může také pomoci.“