Jídlo
10 nejzdravějších potravin na světě, které vás nakopnou
Jídlem se můžete spolehlivě utlumit nebo naopak nakopnout. V pracovním stresu si asi budete chtít vybrat to druhé. V tom případě radši zapomeňte na obvyklé kafe, protože to, stejně jako černý čaj tělo odvodňuje. Sice vás na chvilku povzbudí, ale po čase přijde ještě větší útlum a koncentrace na práci je ta tam. Když dobře jíte, tak se i dobře cítíte, a když se cítíte dobře, tak jste veselejší, a když jste veselejší, tak jste i produktivnější…
Tohle je 10 superpotravin, které vás spolehlivě nabudí.
1. Špenát
Špenát tvoří z 88 % voda. Obsahuje také sodík, draslík, vápník i hořčík. Častá konzumace špenátu vám zajistí energii a přitom po něm nepřiberete. Je totiž nízkokalorický.
2. Černé fazole
Jsou přírodním antioxidantem, který vás zasytí na delší dobu. Jsou bohaté na vápník, bílkoviny a vlákninu, a navíc i výtečně chutnají. Vařte je ale vždy raději s kmínem, saturejkou nebo majoránkou. Budou tak stravitelnější.
3. Vlašské ořechy
Mají ze všech ořechů nejvíce antioxidantů, a navíc obsahují vitamin E, který je vhodný užívat jako prevenci proti srdečně-cévním onemocněním, a zároveň také snižují cholesterol. Vlašské ořechy jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin a zdravých tuků.
4. Řepa
Povzbudí mozek a snižuje krevní tlak. Je v ní hodně kyseliny listové, hořčíku, vitaminu C a pomáhá zlepšit krvetvorbu. Věděli jste, že se jedí i řepné listy? Můžete si z nich udělat třeba salát, přidat je do polévky nebo je upravit stejně jako špenát.
5. Avokádo
Je vhodné při únavě, nervových onemocněních, pomáhá proti stárnutí a zbavuje tělo toxinů. Obsahuje mnoho vitaminů – E, C, A, B – a minerální látky, jako je vápník, měď, železo, hořčík, mangan, fosfor a zinek. Najdete v něm také zdraví prospěšné tuky a vlákninu.
6. Tmavá čokoláda
Obsahuje na základě nejnovějších výzkumů více antioxidantů než ovocné džusy. Super zpráva pro čokoholiky! Chrání před srdečními onemocněními, a navíc vám dodá endorfiny pro lepší náladu.
7. Maliny
V mražených či čerstvých, ve všech najdete vápník, železo, vitaminy C a A, které nás chrání před očními zákaly a šeroslepostí. Maliny také působí proti stresu a migréně.
8. Česnek
Není sice kvůli zápachu do kanceláře ideální, nic to ale nemění na tom, že jde o přírodní antibiotikum, které dokáže zatočit s bakteriemi a parazity. Také snižuje cholesterol, krevní tlak, působí protizánětlivě, podporuje látkovou výměnu, hojení ran, sexuální výkonnost a celkovou obranyschopnost našeho těla.
9. Citrony
Působí jak proti zánětům, tak proti rakovině. Jsou bohaté na vitamin C, stejně jako pomeranče. Navíc podporují tvorbu kolagenu, který pomáhá při hojení nejrůznějších poranění. Nenechte se zmást – i když jsou citrony kyselé, pomáhají odkyselovat organismus.
10. Čočka
Je na seznamu poslední, ale určitě to neznamená, že je nejméně zdravá. Najdete v ní hodně vlákniny a bílkovin. Vegani a vegetariáni si jí rádi nahrazují maso, protože má mnohem více železa než maso nebo vejce.
Tak dobrou chuť!
Jak by tedy měl vypadat jídelníček při sedavém zaměstnání?
Snídaně
Den určitě začněte ještě před odchodem do práce vydatnou snídaní. Vhodné je například kvalitní pečivo s čerstvým sýrem a zeleninou či obilná kaše s ořechy. Ráno po příchodu do práce si postavte na stůl džbán s vodou a citronem o objemu cca 2 litry a dbejte na to, aby byl džbán při odchodu z práce prázdný.
Dopolední svačina
Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace a odolnosti vůči stresu. Po dvou až třech hodinách od snídaně je dobré sníst svačinu, a to nejlépe ovoce se selským jogurtem a semínky. Pokud máte tendence zapomínat se najíst, nastavte si budík v pravidelných intervalech.
Oběd
Na oběd se pokuste vyhradit si dostatek času, abyste ho mohli v klidu sníst. Nejlepší variantou je oběd připravený z domova v krabičce, ale dnes není problém vybrat si v každé restauraci nebo můžete využít dovoz jídla. Pokud si dáte oběd z fastfoodu, bude se vám chtít brzy spát a tělo bude unavené. Zatímco pokud si objednáte například krůtí plátek, quinou a zeleninovou oblohu, pocit únavy z jídla se nedostaví.
Odpolední svačina
Nezapomeňte potom opět na lehčí odpolední svačinu. Tou může být třeba zeleninová krabička s vařeným vejcem a knäckebrotem. V případě, že se budete přes den takto pravidelně stravovat, zabráníte tím večer hladu a vyluxování lednice.
Večeře
Večerní jídlo by mělo být lehčí, pokud je člověk v klidu a nesportuje. Ideální je salát s kozím sýrem, rybou, tofu nebo krůtím prsem.
Tipy
Vitaminy proti stresu
Studie provedená Harvard University Boston v USA ukázala, že 15 minut silného stresu znamená ztrátu asi 300 miligramů vitaminu C – to je množství, které už ohrožuje imunitní systém. Hodně vitaminu C obsahuje kiwi, citrusy a kysané zelí. Vhodné je také zvýšit příjem vitaminu E, který se nachází v celozrnných výrobcích a oleji z pšeničných klíčků. (Zdroj)
Dejte si lžíci lecitinu
Stejně důležitý je lecitin – třikrát denně užívejte jednu polévkovou lžíci lecitinu z lékárny. Látky v něm obsažené snižují riziko rozvoje aterosklerózy. Také byste měli dbát na dostatečný přísun hořčíku. Hodně hořčíku obsahují celozrnné výrobky, přírodní rýže, sójové výrobky a ořechy.
Proti stresu bylinkami
Pokud při vašem zaměstnání hrozí nadmíra stresu, zbavte se ho přírodní cestou. Pomůže třeba třezalka tečkovaná, ale existuje i řada dalších bylinek se zklidňujícím účinkem. Kozlík lékařský, bazalka a vanilka pomáhají proti úzkosti a nervozitě, podporují koncentraci a tiší bolest hlavy. Jasmín a růže jsou silně antidepresivní a navozují optimismus. Levandule uklidňuje, pomáhá při nespavosti a bolestech hlavy.
Heřmánek také uklidňuje, a navíc povzbuzuje chuť k jídlu. Mezi další rostliny pro dobrou náladu patří šalvěj, meduňka, brutnák nebo dobromysl.
Jak neusnout v práci
Místo kávy či Red Bullu je dobré vypít šálek zeleného čaje. Kofein, který obsahuje právě zelený čaj, se uvolňuje pomaleji, protože je vázaný na třísloviny a tím působí déle a nedráždí tolik žaludeční stěny. Zajímavé je i zjištění, že čajový kofein povzbuzuje nervovou soustavu a mozek. Při pití kávy naopak „nakopneme“ spíše krevní oběh a činnost srdce.
V zeleném čaji se navíc vyskytují další prospěšné látky – alkaloidy s účinkem podobným kofeinu, které usnadňují učení a koncentraci, zmenšují únavu, zlepšují reflexy a navozují duševní pohodu. Jeho součástí jsou i třísloviny, jež pomáhají při trávení a působí proti rakovině žaludku. Velmi se osvědčil i v boji proti ateroskleróze.
Má vliv i na imunitní systém a zamezuje tvorbě zubního kazu.
Markéta Hytmanová, nutriční terapeutka, osobní trenérka Žij fit