Forbes
Microsoft

Chytrá
kancelář

Jak si zařídit kancelář a co v ní změnit, aby fungovala, tak jak chcete. Návody, tipy a rady ve speciálu Forbes a Microsoft.

Nábytek

Lidé tráví v práci více bdělého života než doma, proto je důležité vytvořit si takové pracovní zázemí, odkud se vám bude dobře pracovat. Nemělo by postrádat vtip, pohodu a uvolnění. Kreativita se totiž jen stěží nastartuje v chladném a sterilním prostředí, kde září pouze monitor počítače.

„Atmosféra je mnohem důležitější a zdraví prospěšnější než ty nejgeniálnější židle, které mohou existovat. I v reklamě, pracovních vztazích a pracovní komunikaci vidíme trend uvolnění, humoru a určité ležérnosti, která jde ovšem ruku v ruce s maximální profesionalitou,“ říká interiérová designérka Jana Hradecká. 

5 office design trendů podle Jany Hradecké 

 Kreativita

Ve světě je již delší dobu trendem veselý, hravý a zároveň praktický interiér, ve kterém zaměstnanci probudí svou kreativitu a radost. Měli by se do práce těšit, a ne naopak. V moderních kancelářských prostorách se počítá s místem pro relax, rychlý odpočinek při kávě, občerstvení či rozhovoru s kolegy, a dokonce i s místem pro sportovní vyžití. 

 Minimalismus

Tento trend charakterizují jednoduché a dokonalé tvary, střídmá barevnost, ušlechtilé materiály – kov, sklo, kámen, elegance, přehlednost a čistota. Neznamená to, že takové interiéry postrádají vtip. I v minimalistických kancelářích najdeme vtipný detail, zajímavé kombinace struktur, materiálů, povrchů a netradičního pojetí dispozičního řešení. 

 Květiny

Ne nadarmo se říká, že zelená je nová černá. Obecným trendem je návrat k přírodě. Je tu velká potřeba zahrnout do interiérů živé materiály, propojit exteriér s interiérem, uvědomit si, jak je důležitý pocit uvolnění a relaxace, které s sebou živá příroda přináší. 

 Hravost

Pro tento trend jsou charakteristické veselé barevné kombinace, nápadité využití stavebních a herních prvků, jež působí určitým dojmem nahodilosti. Důležité je také neotřelé kombinování materiálů a stylů tak, aby měl každý možnost si vybrat právě takovou část, kde se cítí nejlépe. Je poměrně obvyklé, že každá místnost je pojata v jiném stylu a s jinou atmosférou. Designér ale nesmí sklouznout k disharmonii, zmatku a chaosu.

Bohužel u nás stále ještě přetrvává mýtus, že pokud kancelář bude působit vesele a uvolněně, budou se zaměstnanci chovat neprofesionálně. Opak je pravdou. Lidé ocení lidský a osobní přístup spíš než chladné škrobené jednání.

 Kvalitní materiály

V nadčasových interiérech se už nepoužívají náhražky materiálů, které by měly vypadat jako něco, čím zdaleka nejsou. Stále více se využívají kvalitní materiály. U podlah je jasný posun od celoplošných koberců k dřevu, kameni nebo betonu. Na stěnách a stropech se využívají akustické panely. Klade se důraz na osvětlení. 

Využívají se nejmodernější technologie zpracování různých materiálů se zaměřením na ekologii a recyklaci.

Jak by tedy měla vypadat ideální kancelář?

Ať se jedná o privátní, komerční či administrativní prostor – vše by mělo působit naprosto přirozeným dojmem, velmi jednoduše, možná někdy až nahodile. Mělo by jít poznat, že má každá věc své místo, byla vybírána pečlivě a s velkým rozmyslem. 

Prostor má svoji neoddiskutovatelnou kvalitu, logiku a návaznost.

Posláním moderního designu je praktičnost a krása, které se vzájemně podporují a zvyšují tak nejen funkčnost, ale i uměleckou a užitnou hodnotu daného interiéru a hlavně život všech, kteří jej využívají. 

Jana Hradecká, Interier design škola a Interier design studio INTERMEZZO